Національний парк “Слобожанський”

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Слобожанський
Статус Національний парк
Засновано 11 грудня 2009 року
Площа 5 244 га
Центр Харківська обл., смт Краснокутськ

Національний природний парк “Слобожанський” розташований на північному заході Харківської області з центром у Краснокутську. Був заснований узимку 2009 року для збереження та відтворення унікальних природних систем Слобожанщини.

Слобожанський нацпарк відомий різноманіттям ландшафтів, які поєднують природні зони Полісся й лісостепу. Більшу частину парку займають ліси (близько 90%): дуб, береза, сосна, вільха. Проте головною цінністю парку є осоково-сфагнові та гіпсово-сфагнові болота, які типові для Полісся та рідкісні для Харківщини. Слобожанський нацпарк – це південно-східна межа поширення таких природних екосистем.

Територією парку протікають 2 річки: Мерла і її притока Мерчик. Флора представлена лучною, степовою та болотною рослинністю. З рідкісних рослин можна знайти цибулю ведмежу, сон лучний, любку дволисту. Цікавим видом є росичка круглолиста – комахоїдна рослина, що зростає на болотах.

Типовими мешканцями парку є свиня дика, бобер (символ парку), борсук, лисиця. 38 видів занесено до Червоної книги України: гадюка Нікольського, горностай, орлан-білохвіст, шуліка чорний та інші.

Слобожанський нацпарк славиться не тільки мальовничою природою, а ще й історично-культурними пам’ятками. Поблизу парку розташовані кілька селищ і курганів скіфського та старослов’янського походження. У Краснокутську працює один із найстаріших дендропарків України, який був закладений архітектором Іваном Каразіним орієнтовно в 1793 році. Біля околиць парку (с. Шарівка) розташований відомий палацово-парковий комплекс магната Леопольда Кеніга.

3 причини відвідати природний парк

унікальний і єдиний на Харківщині комплекс реліктових гіпсово- та осоково-сфагнових боліт;

 різноманіття природи: сосновий, мішаний і листяний ліс, нагірна діброва;

✓ розгалужена рекреаційно-туристична база (2 екологічні стежки, 2 туристичні маршрути, 4 облаштовані рекреаційні пункти та зони для наметових містечок).

Що можна робити у Слобожанському парку?

Слобожанський НПП – гарне місце для відпочинку на лоні природи. Тут можна кататися на велосипеді, гуляти лісом, збирати гриби і ягоди, спостерігати за тваринами. У парку облаштовані зони відпочинку, розроблені маршрути й екологічні стежки.

Відпочинок і розваги


Природні ландшафти

Територію парку займають переважно ліси. Трапляються болота й лісові озера.


Умови та комфорт

Парк має власну базу для одночасного розміщення до 20 осіб. Можна користуватися кухнею, місцем для вогнища, стоянкою для авто та іншими зручностями.

Мобільне покриття

У галереї використані фото Сергія Рижкова, а також із Вікіпедії та офіційного сайту парку – http://slobozhanskyi.in.ua.

Цікаві факти про Слобожанський парк

 Поблизу парку збереглися залишки укріплень часів російсько-шведської війни. Історики стверджують, що саме тут шведський король Карл XII зазнав поразки напередодні Полтавської битви.

  62000, Харківська обл., смт. Краснокутськ
вул. Зарічна, 15
  http://slobozhanskyi.in.ua
  npp_slobozhanskiy@ukr.net
  +380 (57-56) 3-12-61, +380978134628

Як доїхати до Слобожанського парку?

Найкраще їхати до нацпарку “Слобожанський” власним автомобілем. Автобуси курсують із Харкова до Краснокутська або села Мурафа. Також можна доїхати приміським електропотягом Полтава – Огульці до станції Водяна, а потім пересісти в автобус у напрямку до Краснокутська.

Відстань від: Харкова – 88 км, Дніпра – 217 км, Полтави – 82 км, Києва – 386 км.

Найближча залізнична станція – Водяна (до парку 15 км)
Є автобусне сполучення з Харковом