Чорноморський біосферний заповідник 

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Чорноморський
Статус Біосферний заповідник
Засновано 1927 року
Площа 109 254 га
Центр Херсонська обл., Скадовський район, м. Гола Пристань

Чорноморський біосферний заповідник розташований у Херсонській та частково Миколаївській областях. Його площа – 117 268 га. Території заповідника охоплюють північне узбережжя Чорного моря, деякі острови та довколишню акваторію. 

Заповідник було створено 14 липня 1927 року задля вивчення і збереження птахів. З роками його площа значно розширилась. Наразі територія заповідника складається з острівної, приморської та лісостепової ділянок, які знаходяться під охороною ЮНЕСКО.

Установа підпорядковується Національній академії наук України. Фактично, заповідник використовується для наукових досліджень з максимальним обмеженням для відвідувачів.

Флора і фауна Чорноморського біосферного заповідника є по справжньому унікальною та різноманітною. На території заповідника збереглись природні комплекси рослин крайнього півдня, багато з яких входять до Червоної книги України та Європейського червоного списку. Флора представлена значною кількістю видів водоростей та водних рослин, серед яких філофора жилиста, зостера морська та мала. Зустрічається багато ендемічних видів рослин: береза дініпровська, чебрець дніпровський, ковила дніпровська та інші.

Окрім цього, на території заповідника ростуть понад 700 видів вищих судинних рослин, 90 видів лишайників, 87 видів шапкових грибів, 61 вид мохів. Багато видів рослин ще чекають на облік, адже не вся територія заповідника ретельно досліджена.

Чорноморський заповідник відіграє важливу роль у збереженні чисельних видів птахів. Багато з них можна зустріти тут у період міграції. Загалом заповідник є домівкою для 110 видів, які тут гніздяться, наприклад для пісочника морського, дрохви, мартина каспійського, пелікана рожевого, пухівки та багатьох інших. Загальна ж чисельність пернатих складає понад 300 видів.

У цілому фауна заповідника складає близько 3500 видів, більшість з яких представлені різноманіттям комах – 2200 видів. Серед риб у акваторії заповідника мешкають 83 види – орієнтовно 50 % усього видового складу Чорного моря. Ссавці представлені 50 видами серед яких є і червонокнижні: борсук, видра річкова, тюлень-монах, мишівка степова та дельфін.

Чорноморський біосферний заповідник – це по справжньому унікальне місце з майже 100-літньою історією природоохоронних традицій. Тисячі птахів, блакить моря, свіже повітря та дикі піщані пляжі зачарують вас назавжди.

Що робити в Чорноморському біосферному заповіднику?

Заповідник повністю закритий для відвідувань туристів. Його офіс знаходиться у місті Гола Пристань, де можна відвідати еколого-освітній центр і познайомитись з видовим різноманіттям цього чудового краю. Якщо ж вам вдасться потрапити в заповідник в складі наукової групи чи з працівниками установи, то це найкраще місце для спостереження за птахами, фотополювання та пізнання дикої природи Чорного моря.

Відпочинок і розваги

Природні ландшафти

Більшу частину заповідника займає акваторія моря, решту степ, острови.

Умови та комфорт

Заповідник не приймає туристів, тому тут немає жодної інфраструктури. Зупинитися можна в прилеглих до заповідника готелях курортів (Залізний Порт, Приморське), а перекусити – у місцевих кафе та ресторанах.

Перегляньте відеоролик про Тендерівську косу


Цікаві факти про Чорноморський біосферний заповідник

Чорноморський біосферний заповідник є 2-м за величиною серед всіх заповідників України та найбільшим морським заповідником Європи.

На острові Тендрівська коса було знайдено руїни стародавнього грецького храму Ахілла.

Відомий письменик Олесь Гончар у своїй новелі «На косі» описує мальовничі простори Чорноморського заповідника, а саме острів Тендра.

Тендерівський маяк, що розташований на одноіменній косі є одним з найстаріших в Україні, був побудований в 1827 році.

75600, Херсонська обл., Скадовський район, м. Гола Пристань, вул. Лермонтова, 1
http://bsbr.org.ua/
bsbr-priemn@ukr.net
(5539) 2-64-71
(5539) 2-10-04

Як дістатися до Чорноморського заповідника?

До Голої Пристані на авто можна доїхати через Нову Каховку і Херсон. Залізницею можна дістатися до Херсона, а далі можна скористатись приміськими автобусними маршрутами.

Відстань від: Херсона – 42 км, Дніпра – 355 км, Одеси – 244 км, Києва – 590 км.

Найближчі залізничні станції: Херсон
Є автобусне сполучення з Херсоном, Миколаєвом, Скадовськом


Напишіть свій відгук
1
2
3
4
5
Відправити
     
Вийти

Залиште свій відгук

Рейтинг:  
 0 відгуків