Національний парк “Верховинський”

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Верховинський
Статус Національний парк
Засновано 22 січня 2010 року
Площа 12 022 га
Центр Івано-Франківська обл., Верховинський район, с. Верхній Ясенів, пр. Печіще

Національний природний парк “Верховинський” знаходиться на Івано-Франківщині з центром в с. Верхній Ясенів (присілок Печіще). Парк було створено на початку 2010 року з метою збереження біорізноманіття та цілісності природних комплексів Чивчинських та Гринявських гір.

Краса та унікальність Чивчинських та Гринявських гір звертає на себе увагу вже впродовж багатьох десятиліть. Статус заповідної території цим місцям намагались надати ще в 30-х роках минулого століття. Проте перші кроки по збереженню природи вдалось втілити тільки в 60-х роках. Наразі парк входить до переліку молодих національних парків України з хорошим потенціалом для розширення.

Територія парку розташована у верхів’ях річок Білого та Чорного Черемошу, це досить віддалені та важкодоступні місця карпатських гір. Нацпарк славиться своєю живописною природою та культурно-ентнічними надбаннями гуцулів. Місцеві мешканці є носіями давніх традицій та промислів (ткацтво, різб’ярство, сироваріння та ін.).

“Верховинський” нацпарк перебуває в перехідній кліматичній зоні від теплого західно-європейського до холодного східно-європейського. Літо на цій території тепле та довге, але з великою кількістю опадів. В межах парку протікають дві великі річки: Білий та Чорний Черемош.

Переважна частина парку вкрита лісами, домінантним видом яких є ялина. На терасах річок поширені вільхові деревостани. Загалом флора парку представлена 700 видами вищих судинних рослин, з них 59 видів занесено до Червоної книги України (айстра альпійська, аконіт Жакена, костриця Порціуса та ін.).

Тут мешкає чимало рідкісних тварин, серед них: бурий ведмідь, рись, кіт лісовий, лосось дунайський, саламандра плямиста, тетерук, сичик-горобець та інші.

Однією з родзинок “Верховинського” парку є залишки кляуз, тобто гідротехнічних споруд (гребель), що слугували для накопичення води та сплавлення лісу гірськими річками. Зокрема частоково збереглись кляузи Лостун та Перкалаб. Останні сплави лісу таким способом датуються 1970-ми роками.

Національний природний парк “Верховинський” – один з небагатьох куточків Карпат та України, де можна відшукати справді первозданну природу, поринути в світ традицій наших предків, сповнитись природних сил та відчути себе вільним від міста.

3 причини відвідати природний парк

віддаленість та самобутність місцевості

унікальні залишки гідротехнічних споруд – кляуз

 мінеральна вода Буркут

Чим можна зайнятись в НПП “Верховинський”?

“Верховинський” нацпарк чудове місце для активного відпочинку, оздоровлення, екологічного та етнотуризму.  Тут можна сходити в туристичний похід горами, порибалити та назбирати грибів, покататись на конях, сплавитись Черемошем, відвідати численні музеї та майстер класи. Щорічно у Верховині відбувається масштабний фестиваль – “Полонинське літо”Парком створено 7 екологічно-пізнавальних маршрутів від 13 до 25 км.

Відпочинок та розваги

Природні ландшафти


Умови та комфорт

Туристична інфраструктура НПП “Верховинський”, як і Карпат в цілому добре розвинена. В кожному населеному пункті є різні варіанти житла, закладів харчування, розваг.

Мобільне покриття

Цікаві факти про національний парк “Верховинський”

✓ В селі Верхній Ясенів мешкав Михайло Нечай – останній з відомих карпатських мольфарів, якого вбили в 2011 році.

✓ В селі Буркут знаходиться одноіменне джерело мінеральної води, що здавна відоме своїми цілющими властивостями. В свій час тут перебували Леся Українка та Іван Франко.

 В 1964 році на околицях парку знімався відомий фільм Сергія Параджанова “Тіні забутих предків”.

Назва відомого етно-гурту з Івано-Фанківська – Перкалаба взята із віддаленого села та річки, що розташовані в межах нацпарку.

  78712, Івано-Франківська обл., Верховинський район, с. Верхній Ясенів, присілок Пічище 3А
 
  nppverhovuna@ukr.net
  (03432) 5-37-20

Як доїхати в НПП “Верховинський”?

До Івано-Франківська, Коломиї, Ворохти та Чернівців можна дістатись залізницею, а далі автобусним сполученням до смт Верховина.

Відстань від: Києва – 610 км, Коломиї – 61 км, Львова – 252 км, Івано-Франківська – 117 км, Чернівців – 109 км.

Найближча залізнична станція – Коломия, Ворохта, Івано-Франківськ, Чернівці
Є автобусне сполучення з Івано-Франківськом, Львовом, Чернівцями, Коломиєю