Верховинський національний парк 

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Верховинський
Статус Національний парк
Засновано 22 січня 2010 року
Площа 12 022 га
Центр Івано-Франківська обл., Верховинський район, с. Верхній Ясенів, присілок Печіще

Верховинський національний природний парк з центром у селі Верхній Ясенів (присілок Печіще) розташований на Івано-Франківщині. Парк створили у 2010 році для збереження біорізноманіття й цілісності природних комплексів Чивчинських і Гринявських гір.

Їхня краса й унікальність приваблює людей вже впродовж багатьох десятиліть. Статус заповідної території цим місцям намагалися надати ще в 30-х роках минулого століття. Проте перші кроки для збереження природи вдалося зробити тільки в 60-х роках. Наразі парк входить до переліку молодих національних парків України з хорошим потенціалом для розширення.

Територія парку лежить у верхів’ях Білого та Чорного Черемошу. Це досить віддалені й важкодоступні місця Карпатських гір. Нацпарк славиться мальовничою природою та культурно-етнічними надбаннями гуцулів. Місцеві жителі є носіями давніх традицій і промислів (ткацтва, різьбярства, сироваріння та інших).

Верховинський нацпарк розташований у перехідній кліматичній зоні від теплого західноєвропейського до холодного східноєвропейського. Літо на цій території тепле й довге, але з великою кількістю опадів. Тут протікають дві великі річки: Білий і Чорний Черемош.

Переважна частина парку вкрита лісами, домінантним видом яких є ялина. На терасах річок поширені вільхові деревостани. Загалом флора парку представлена 700 видами вищих судинних рослин, з них 59 занесені до Червоної книги України (айстра альпійська, аконіт Жакена, костриця Порціуса тощо).

Тут живе чимало рідкісних тварин, зокрема ведмідь бурий, рись, кіт лісовий, лосось дунайський, саламандра плямиста, тетерук, сичик-горобець та інші.

Однією з родзинок Верховинського парку є залишки кляуз, тобто гідротехнічних споруд (гребель), за допомогою яких накопичували воду і сплавляли ліс гірськими річками. Зокрема частково збереглися кляузи Лостун і Перкалаб. Останні сплави лісу таким способом датуються 1970-ми роками.

Національний природний парк “Верховинський” – один із небагатьох куточків Карпат та України загалом, де можна відшукати справді первозданну природу, поринути у світ традицій наших предків, наповнитися природними силами й відчути себе вільним від міста.

3 причини відвідати природний парк

віддаленість і самобутність місцевості;

унікальні залишки гідротехнічних споруд – кляуз;

 мінеральна вода Буркут.

Що можна робити в НПП “Верховинський”?

Верховинський нацпарк – чудове місце для активного відпочинку, оздоровлення, екологічного та етнотуризму.  Тут можна вирушити в туристичний похід горами, порибалити й назбирати грибів, покататися на конях, сплавитися Черемошем, відвідати численні музеї та майстер-класи. Щороку у Верховині відбувається масштабний фестиваль – “Полонинське літо”Парком створено 7 екологічно-пізнавальних маршрутів завдовжки від 13 до 25 км.

Відпочинок і розваги

Природні ландшафти


Умови та комфорт

Туристична інфраструктура парку, як і Карпат загалом, добре розвинена. У кожному населеному пункті є різні варіанти житла, закладів харчування, розваг.

Мобільне покриття

Цікаві факти про національний парк “Верховинський”

У селі Верхній Ясенів жив Михайло Нечай, останній з відомих карпатських мольфарів, якого вбили в 2011 році.

У селі Буркут розташоване однойменне джерело мінеральної води, здавна відоме цілющими властивостями. У свій час тут перебували Леся Українка та Іван Франко.

У 1964 році на околицях парку знімали відомий фільм Сергія Параджанова “Тіні забутих предків”.

Назва відомого етногурту з Івано-Франківська – Перкалаба – запозичена з віддаленого села й річки нацпарку.

  78712, Івано-Франківська обл., Верховинський район, с. Верхній Ясенів, присілок Пічище, 3А
  http://nppver.at.ua/
  nppverhovuna@ukr.net
  (03432) 5-37-20

Як доїхати до НПП “Верховинський”?

До Івано-Франківська, Коломиї, Ворохти й Чернівців можна дістатися залізницею, а далі автобусним сполученням до смт Верховина.

Відстань від: Києва – 610 км, Коломиї – 61 км, Львова – 252 км, Івано-Франківська – 117 км, Чернівців – 109 км.

Найближчі залізничні станції: Коломия, Ворохта, Івано-Франківськ, Чернівці
Є автобусне сполучення з Івано-Франківськом, Львовом, Чернівцями й Коломиєю