Національний парк “Ужанський”

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Ужанський
Статус Національний парк
Засновано 27 вересня 1999 року
Площа 39 159 га
Центр Закарпатська обл., смт Великий Березний

Національний природний парк “Ужанський” розташований на Закарпатті недалеко від селища Велий Березний, яке і є його центром. Парк був утворений в 1999 році з метою збереження, відтворення та раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе рекреаційне, наукове, естетичне,  освітнє та оздоровче значення.

Території парку мають давні природоохоронні традиції адже ще за часів Австро-Угорщини, тут були створені резервати для охорони пралісів. “Ужанський” НПП увійшов до складу першого у світі тристороннього українсько-польсько-словацького міжнародного біосферного резервату “Східні Карпати”.

Природне багатство нацпарку справді вражає, тут є унікальні букові, яворові та ялицеві праліси, джерела мінеральних вод, карстові печери та навіть місце падіння метеорита. Флора парку нараховує майже 900 видів вищих судинних рослин, більше 300 лишайників та понад 140 мохоподібних. Фауна парку представлена 522 видами тварин. Серед них: ведмідь бурий, вовк, олень благородний, кабан, куниця кам’яна. В пралісах трапляються такі рідкісні види, як рись та кіт лісовий. Описана чисельність птахів становить 111 видів, з яких 12 занесено до Червоної книги України (сова довгохвоста, чорний лелека, голуб-синяк).

Букове криволісся – одна із природних перлин парку. На площі 55 га буки згинаються і стеляться своїм стовбуром на землю, а їх гілки вкорінюються і дають життя молодим деревам. В Ужанському нацпарку знаходяться найстаріші дуби України: “Дідо дуб” та “Чемпіон”, їх приблизний вік складає 1300 років.

Місцевість багата не тільки природною, але й культурною спадщиною. Насамперед увагу привертають давні дерев’яні храми в лемківському та бойківському стилях, що розкинулись по території парку. Найдавніші з них були зведені в середині 17 ст. та представляють собою справжні шедеври народної архітектури. Найвідоміші з них: церква Покрови Пресвятої Богородиці в с. Кострина (1645 р.), церква святого Михайла в с. Ужок (внесена до світової спадщини ЮНЕСКО).

“Ужанський” національний парк – це чудове місце для зеленого туризму, туристичних походів, знайомства з природою, а також духовного та культурного просвітництва. Колорит, історія та сакральність краю в поєднанні з неймовірною природою чекають саме на вас.

Чим можна зайнятись в НПП “Ужанський”?

“Ужанський” нацпарк ідеальне місце для зеленого туризму, туристичних походів з помірним навантаженням, вивчення природи та історії Карпат, спостереження за тваринами. Парком розроблено 17 туристичних маршрутів довжиною від 2 до 21 км та 5 екологічних стежок. .

Відпочинок та розваги

Природні ландшафти


Умови та комфорт

Національний парк має свою базу відпочинку в с. Стужиця, що розташована біля підніжжя гори Кременець та букових пралісів. Також без проблем можна орендувати житло в приватних садибах навколишніх сіл.

 

Подивіться відео-презентацію про НПП “Ужанський”


Цікаві факти про “Ужанський” НПП

 9 червня 1866 року неподалік села Княгиня в урочищі “Чорні млаки” впав найбільший метеорит Європи “Княгиня”. Уламки цього метеорита зберігаються в багатьох музеях світу, але найбільший з них еспонується у Віденському музеї природної історії.

 “Ужанський” НПП входить до складу першого у світі тристороннього міжнародного біосферного резервату “Східні Карпати” під егідою ЮНЕСКО. Сюди ж входять польський “Бещадський” НПП та словацький національний парк “Полонини”.

На вершині гори Кременець (1221 м. над р.м.), що неподалік с. Стужиця сходяться відразу три державних кордони: України, Словаччини та Польщі. Сюди прокладений туристичний маршрут.

✓ В селі Стужиця зростає найстаріший дуб України – “Дуб Чемпіон”. Його висота – 25 метрів, обхват стовбура – 9.6 м., а вік близько 1300 років. 

✓ Найвища вершина парку – гора Кінчик Буковський, її висота складає 1250 м. над р.м.

  89000, Закарпатська обл., смт Великий Березний,
вул. Незалежності, 7
  https://unpp.uz.ua/
  uzhanskij@gmail.com
  (03135) 23837

Як доїхати в НПП “Ужанський”?

До міста Ужгород можна дістатись прямим залізничним сполученням (з Києва, Львова, Харкова, Лисичанська). Станом на січень 2020 року територією парку курсує потяг 013К Київ-Солотвино, що має зупинки на станціях Сянки (Львівська обл.) та Перечин. З Мукачево та Ужгорода до парку можна доїхати приміським поїздом до станцій Великий Березний, Кострине та Жорнава. Є пряме автобусне сполучення між Ужгородом та с. Кострина. Власним авто можна доїхати від міста Ужгород або через Турку (Львівська обл.).

Відстань від: Києва – 733 км, Львова – 221 км, Ужгорода – 67 км, Івано-Франківська – 257 км.

Найближча залізнична станція – Кострине, Сянки, Ужгород
Є автобусне сполучення з містом Ужгород


Напишіть свій відгук
1
2
3
4
5
Відправити
     
Вийти

Залиште свій відгук

Рейтинг:  
 0 відгуків