Ужанський національний парк

Загальна інформаціяРекреаціяСервісФотоЦікавеКонтактиЯк доїхати?

Назва Ужанський
Статус Національний парк
Засновано 27 вересня 1999 року
Площа 39 159 га
Центр Закарпатська обл., смт Великий Березний

Ужанський національний природний парк розташований на Закарпатті біля селища Великий Березний, яке і є його центром. Парк був заснований у 1999 році для збереження, відтворення й раціонального використання типових та унікальних природних комплексів Східних Карпат, що мають важливе рекреаційне, наукове, естетичне, освітнє й оздоровче значення.

Це територія з давніми природоохоронними традиціями, адже ще за часів Австро-Угорщини тут були створені резервати для охорони пралісів. Ужанський НПП увійшов до складу першого у світі тристороннього українсько-польсько-словацького міжнародного біосферного резервату “Східні Карпати”.

Природне багатство нацпарку справді вражає: унікальні букові, яворові та ялицеві праліси, джерела мінеральних вод, карстові печери й навіть місце падіння метеорита. Флора парку нараховує майже 900 видів вищих судинних рослин, більш ніж 300 лишайників і понад 140 мохоподібних. Фауна парку представлена 522 видами тварин. Серед них ведмідь бурий, вовк, олень благородний, кабан, куниця кам’яна. У пралісах трапляються такі рідкісні види, як рись і кіт лісовий. Описана чисельність птахів становить 111 видів, з яких 12 занесено до Червоної книги України (сова довгохвоста, лелека чорний, голуб-синяк).

Букове криволісся – одна з природних перлин парку. На площі 55 га буки згинаються і стелються стовбуром по землі, а їхні гілки вкорінюються й дають життя молодим деревам. В Ужанському нацпарку ростуть найстаріші дуби України: Дідо-дуб і Чемпіон. Їхній приблизний вік – 1300 років.

Місцевість багата не тільки природною, але й культурною спадщиною. Насамперед увагу привертають давні дерев’яні храми в лемківському й бойківському стилях, що розкинулися територією парку. Найдавніші з них були зведені в середині XVII століття і є справжніми шедеврами народної архітектури. Найвідоміші з них: церква Покрови Пресвятої Богородиці в селі Кострина (1645 р.) і церква святого Михайла в селі Ужок, внесена до світової спадщини ЮНЕСКО.

Ужанський національний парк – це чудове місце для зеленого туризму, туристичних походів, знайомства з природою, а також духовного й культурного просвітництва. Колорит, історія та сакральність краю в поєднанні з неймовірною природою чекають саме на вас.

Що можна робити в Ужанському НПП?

Ужанський нацпарк – це ідеальне місце для зеленого туризму, туристичних походів з помірним навантаженням, вивчення природи й історії Карпат, спостереження за тваринами. Парком розроблено 17 туристичних маршрутів завдовжки від 2 до 21 км та 5 екологічних стежок.

Відпочинок і розваги

Природні ландшафти


Умови та комфорт

Національний парк має свою базу відпочинку в селі Стужиця, що розташована біля підніжжя гори Кременець і букових пралісів. Також без проблем можна орендувати житло в приватних садибах навколишніх сіл.

 

Подивіться відеопрезентацію про Ужанський НПП


Цікаві факти про Ужанський НПП

 9 червня 1866 року біля села Княгиня в урочищі Чорні млаки впав найбільший метеорит Європи – Княгиня. Його уламки зберігаються в багатьох музеях світу, але найбільший з них експонується у Віденському музеї природної історії.

Ужанський нацпарк разом з польським Бещадським НПП і словацьким національним парком “Полонини” входить до першого у світі тристороннього міжнародного біосферного резервату “Східні Карпати” під егідою ЮНЕСКО.

На вершині гори Кременець (1221 м над рівнем моря), що неподалік села Стужиця, сходяться кордони відразу 3 держав: України, Словаччини й Польщі. Сюди прокладений туристичний маршрут.

У селі Стужиця росте найстаріший дуб України – Чемпіон. Його висота – 25 метрів, обхват стовбура – 9,6 м, а вік – близько 1300 років. 

✓ Найвища точка парку – гора Кінчик Буковський (1250 м над рівнем моря).

  89000, Закарпатська обл., смт Великий Березний,
вул. Незалежності, 7
  https://unpp.uz.ua/
  uzhanskij@gmail.com
  (03135) 23837

Як доїхати до Ужанського НПП?

До Ужгорода можна дістатися прямим залізничним сполученням (з Києва, Львова, Харкова, Лисичанська). Станом на січень 2020 року, територією парку курсує потяг 013К Київ – Солотвино, який зупиняється на станціях Сянки (Львівська обл.) і Перечин. З Мукачева й Ужгорода до парку можна доїхати приміським потягом до станцій Великий Березний, Кострине та Жорнава. Є пряме автобусне сполучення між Ужгородом і селом Кострина. Власним авто можна доїхати від Ужгорода або через Турку (Львівська обл.).

Відстань від: Києва – 733 км, Львова – 221 км, Ужгорода – 67 км, Івано-Франківська – 257 км.

Найближча залізнична станція – Кострине, Сянки, Ужгород
Є автобусне сполучення з Ужгородом


Напишіть свій відгук
1
2
3
4
5
Відправити
     
Вийти

Залиште свій відгук

Рейтинг:  
 0 відгуків