Методика проведення фенологічних спостережень

Кожна пора року незмінно дає знати про себе специфічним комплексом сезонних явищ, які слідують один за одним у певній послідовності і через певні проміжки часу. До сезонних явищ належать і весняний приліт птахів, і відліт їх восени, кладка яєць і виведення пташенят, поява і зникнення комах, розгортання листя в дерев і чагарників. Всі ці зміни у природному середовищі вивчає фенологія – наука про явища, що враховує, систематизує закономірності порядку та строків настання сезонних явищ, тобто вивчає закономірності сезонного розвитку природи.

Цього разу учасників шкільних ПНДВ, що діють на базі Косівських ЗОШ I-III ст. №1 та 2, працівники НПП “Гуцульщина”, вчили як саме вести фенологічні спостереження. Юним лісівникам продемонстрували презентацію про біологічні властивості та основні методи ведення фенологічних спостережень за тими чи іншими представниками живої природи.

 

Учасникам рекомендовано завести календар природи у вигляді альбому для малювання або звичайного зошита. На перших сторінках записують короткі відомості про місце спостереження: розташування, рельєф, характер грунту, загальна характеристика рослинного і тваринного світу. Інші результати своїх спостережень школярі можуть оформити у вигляді настінних таблиць з малюнками, фотографіями, витягами з літературних творів.

Ведення фенологічних спостережень – ефективний еколого-освітній метод, який позитивно впливає на підвищення екологічної свідомості підростаючого покоління.

Любов Баланюк,
провідний фахівець відділу
екологічної освіти НПП «Гуцульщина»

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *