Реалізація проєкту про сортування сміття для школярів Косова

Проєкт “Впровадження сортування сміття на території загальноосвітніх навчальних закладів Косова задля вирішення проблеми поводження з твердими побутовими відходами” від громадської екологічної організації “Едельвейс” за результатами проведеного конкурсу “Дійсно разом 3.0.” підтримав і фінансує Карпатський фонд. Термін реалізації цього проєкту – з 1 жовтня 2017 року до 31 травня 2018-го. Назва проєкту висвітлює його головну мету. Під час реалізації заплановано навчити школярів правильно сортувати сміття, залучити якомога більше людей до цього нескладного процесу, а також облаштувати спеціальні майданчики з контейнерами для роздільного збирання відходів біля кожної з трьох косівських шкіл.

Восени минулого року на презентації в адміністративному корпусі національного природного парку “Гуцульщина” були присутні представники трьох косівських загальноосвітніх шкіл (№ 1, № 2 та гімназії), молодіжної екологічної ради, а також в. о. директора парку “Гуцульщина” Юрій Стефурак, косівський міський голова Юрій Плосконос і голова правління регіональної благодійної організації “Центр громадських ініціатив” Микола Близнюк. Учасники зустрічі погодилися на співпрацю з подальшим визначенням місця розташування сміттєвих майданчиків. З директорами трьох косівських шкіл підписали угоди про співпрацю в цьому проєкті.

Спочатку в межах реалізації проєкту провели тематичні заняття з учнями середньої школи: семикласниками косівської гімназії та учнями шкільних природоохоронних науково-дослідних відділень НПП “Гуцульщина”, що діють на базі Косівських загальноосвітніх шкіл № 1 і № 2. З цими ж дітьми в науково-просвітницькому центрі НПП “Гуцульщина” для закріплення отриманих на тренінгах знань провели брейн-ринг. Усі учасники заходу отримали цінні подарунки від громадської екологічної організації “Едельвейс”. Водночас із роз’яснювальною роботою серед цільової аудиторії проєкту збудували сміттєві майданчики та придбали дванадцять 120-літрових кольорових пластикових бачків.

Наступним кроком було проведення таких навчальних тренінгів з учнями молодших класів: третьо- й четвертокласниками Косівської гімназії та четвертокласниками Косівських ЗОШ №1 та №2. Проведення таких природоохоронних заходів і пропагування зменшення кількості сміття через сортування з подальшою здачею його до пунктів вторинної переробки розвиватиме в учнів екологічне мислення. У час, коли людство стоїть на порозі сміттєвого екологічного лиха, доречним є спонукання школярів правильно сортувати сміття. Під час тематичних занять діти ознайомилися з пунктами приймання вторинної сировини в нашому місті та правилами сортування сміття за категоріями, навчилися сортувати відходи, розподіляючи їх за групами: папір, пластик, скло, метал тощо, дізналися, що не можна викидати до смітника (наприклад, ртутні лампи денного світла й батарейки).

Здобуті знання є особливо актуальними, оскільки наприкінці цього навчального року три косівські школи отримали криті майданчики з чотирма сміттєвими контейнерами для пластику, скла, металу й паперу. Проєкт також представили у прямому ефірі програми “По суті: про сміття” телерадіокомпанії “Карпати” та на зимовій сесії Карпатської школи. Наприкінці травня в офісі ГО “Центр громадських ініціатив” для представників шкіл-партнерів проєкту відбувся підсумковий тренінг-семінар “За життя у чистому довкіллі”, на якому присутні отримали нові знання, поділилися досвідом та інформацією про реалізацію проєкту.

 

Відповідно до статті 32 Закону України “Про відходи”, з 1 січня 2018 року вся наша країна повинна сортувати сміття за видами матеріалів, а також на придатне до повторного використання, для захоронення та небезпечне. В Україні активно відбуваються еколого-освітні заходи для населення всіх категорій. Сортування сміття стає звичним явищем у житті всіх людей. Цей абсолютно не складний, але надзвичайно важливий процес не займає багато часу. Для його виконання потрібне насамперед бажання, елементарні знання й мінімум докладених зусиль.

Богдана Іванчук,

провідний фахівець відділу екологічної освіти НПП “Гуцульщина”,

координатор проєкту

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *