Цього року Всесвітній день мігруючих птахів присвячений найважливішим шляхам їхнього польоту, що охоплюють континенти й океани. До маршрутів входять об’єкти всесвітньої спадщини, які є ключовими пунктами зупинки птахів, тому ефективний захист цих місць надзвичайно важливий для збереження міграційних птахів у світовому масштабі.

Три основні міграційні коридори, перераховані нижче, містять критичні середовища існування та життєво важливі притулки для перелітних птахів.

Найважливішим прикладом є Східний Атлантичний шлях, який з’єднує Арктичний регіон з Ваттовим морем (надзвичайно важлива локація, де линяють і зимують мільйони мігруючих птахів), національним парком Доньяна в Іспанії (на території зимує понад 500 тисяч водоплавних птахів) та національним парком Banc d’Arguin у Мавританії (одна з найважливіших зон у світі для гніздування птахів, зокрема палеарктичних мігруючих чапель).

Наступним коридором є Західно-Азійсько-Східно-Африканський шлях, що з’єднує Сариарка-Степ та озера Північного Казахстану (ключовий пункт для зупинки мігруючих водно-болотних птахів на шляху з Африки, Європи та Південної Азії до їхнього розмноження в Західному та Східному Сибіру) із системою озер Кенії у Великій рифтовій долині, де мільярди птахів прямують з місць розмноження на півночі до Африки на зимівлю.

Незважаючи на те, що оцінювати вплив змін клімату на мігруючих птахів досить складно, ми вже спостерігаємо певні тенденції, які можуть свідчити про майбутнє. Наприклад, учені зауважили, що деякі птахи, котрі розмножуються в Арктиці, стають дедалі меншими, оскільки їхній характерний тип харчування порушується. Ці птахи з Арктики повинні почати міграцію до Ваттового моря й національного парку Banc d’Arguin з порожнім шлунком, що зменшує їхні шанси на виживання.

Переклад статті, опублікованої на сайті http://whc.unesco.org/en/news/1821.